Mål och vision

Gilda Skolans mål är att utbilda Sveriges bästa hud- och spaterapeuter. Gilda Skolan har också som mål att utbilda de mest eftertraktade studenterna på marknaden. I och med att vi har rykte om oss att våra studenter besitter en mycket hög kunskap så får vi ofta respons från arbetsgivare på att vi även här har nått vårt mål. Flera salonger och spa i Sverige och utlandet anställer gärna studenter från vår utbildning.

Studenter i världsklass!

Idag har flera av våra studenter vunnit priser och utmärkelser som visar att vi uppnår vår vision och att vi har en utbildning som håller absolut världsklass! Våra studenter har bland annat uppnått följande meriter:

2023 – Disa Lynard, utmärkelsen ”Medallion For Excellence” i hudvårds-EM
2022 – Disa Lynard blir svensk mästare i hudvårds-SM
2019 – Emmie Lindblad, vinnare av två utmärkelser i hudvårds-VM
2019 – Amanda Skoog blir svensk mästare i manikyr-SM
2018 – Louise Olsson blir svensk mästare i hudvårds-SM
2016 – Lovisa Petri blir guldmedaljör i hudvårds-EM
2016 – Beatrice Ejdemyr blir svensk mästare i hudvårds-SM
2015 – Emmastina Dannered blir bronsmedaljör i hudvårds-VM
2014 – Emmastina Dannered blir svensk mästare i hudvårds-SM
2013 – Lovisa Petri blir bronsmedaljör i hudvårds-VM
2012 – Lovisa Petri blir svensk mästare i hudvårds-SM

Nästa gång kanske det är du!

Gilda Skolan uppfyller kraven för SHR och CIDESCO.