Avbokning  och Villkor för studentbehandlingar

Avbokning ska göras senast 24 timmar innan behandling, via telefon eller mail. Ej avbokade tider debiteras samt medför en faktureringsavgift på 45 kr. För att slippa debitering kan du själv hitta en ersättare till din bokade tid. Kontakta respektive salong via telefon för att meddela ombokningen.

Bokning görs på en viss tid, inte på en specifik säng eller student. Frånvaro kan leda till att bokad student byts ut mot annan student. Det händer också att studenters frånvaro gör att bokad tid måste ändras.

Alla behandlingar utförs av studenter under uppsyn av kvalificerade, utbildade handledare. Angivna tider är ungefärliga.

Tänk på att komma i god tid till din inbokade behandling.

Vi utför behandlingar på personer från 8 år och uppåt. För kosmetiska behandlingar gäller åldersgräns 13 år och för avancerade (utrensande eller elektriska) behandlingar gäller 18 år. Behandling på kunder under 16 år görs med förälders medgivande. För öronhåltagning krävs förälders medgivande för kunder under 18 år.

Av omsorg för hälsa och säkerhet kan Gilda Skolan vägra att utföra behandling om det kan vara till men för kund.

Våra lokaler är öppna och vi värnar om våra kunders och studenters lugn och ro. Vi ber er därför ha barnpassning utanför våra lokaler samt att ha mobiltelefoner avstängda.

Gilda Skolan ansvarar inte för personliga tillhörigheter.

Försäljning av presentkort på valfritt belopp. Presentkorten är giltiga i ett år.