hud spaterapeut utbildning hösttermin 2024

HUD- OCH SPATERAPEUT UTBILDNING

Gilda Skolans utbildning till hud- och spaterapeut innehåller allt du behöver för att börja din karriär inom hudvårdsyrket. Det är en avancerad utbildning som ger dig djupgående kunskaper och en raketstart på karriären.

Nästa kursstart: 26 augusti, 2024

KOSTNADSFRI UTBILDNING

DÄRFÖR SKA DU VÄLJA GILDA SKOLAN

Snabb väg till drömyrket

Gilda Skolan är en avancerad utbildning och du blir certifierad hud- och spaterapeut på bara ett år!

Internationell certifiering

Med både SHR och CIDESCO certifieringar får du en utbildning i världsklass.

Sveriges bästa hud- och spaterapeuter

Gildas tidigare studenter har vunnit 6 guldmedaljer i SM- och VM-mästerskap!

DET HÄR FÅR DU…

Två examen i en

Med Gilda Skolans utbildning kommer du ut i arbetslivet snabbt och kan påbörja din karriär efter bara 1 års studier. Du blir både auktoriserad hudterapeut och spaterapeut och blir därför attraktiv på flera arbetsplatser. Det är en avancerad och fördjupande utbildning där du lär dig de senaste teknikerna för microneedling, kemisk peeling, och ultraljudsbehandling. Vi fördjupar även oss teoretiskt i laser, IPL och mycket mer!

700-1400 timmar kundpraktik i våra vackra salonger

Nästan 1/3 av Gilda Skolans utbildning är praktisk. Det innebär att du får chansen att öva dina kunskaper cirka 700 timmar om året (ca 1400 timmar om du väljer tre terminer). Det gör att du utvecklar ett självförtroende och en självständighet som du bär med dig ut i arbetslivet. Vissa av våra studenter startar egna salonger – en av dessa har vunnit Swedish Beauty & Cosmetics Awards för hög servicekänsla och en salong av högsta kvalitet.

Goda karriärmöjligheter i Sverige och utomlands

Arbetsmöjligheterna efter Gilda Skolans utbildning är mycket bra. Statistiken visar att hela 90% av studenterna får jobb redan innan examen eller inom tre månader efter utbildningen. Med en CIDESCO-examen uppfyller Gilda Skolan alla internationella krav för hög kvalitet och standard. Det är endast åtta av Sveriges hudvårdsutbildningar som är godkända inom CIDESCO och Gilda Skolan är tre av dem med sina utbildningar i Stockholm, Göteborg och Malmö. 

BONUS

Som enda skola i Sverige erbjuder vi en valfri, internationell CIDESCO-examen i Elektrisk epilering och Aromaterapi.

utbildning-i-världsklass

BÄSTA HUDTERAPEUT UTBILDNING

Visste du att Gilda Skolan utbildar Sveriges bästa hud- och spaterapeuter? Vi har haft hela 6 st guldmedaljörer i SM- och VM-mästerskap!

Senast i raden att ta hem en guldmedalj i hudvårds-SM är Disa Lynard, tidigare student på Gilda Skolan i Malmö. Under yrkes-EM i Polen i september 2023 fick hon också ta emot ”Medallion For Excellence”. En medalj som visar på exceptionell nivå, hög kvalitet och en hög yrkesskicklighet.

Vi är mycket stolta över att ha utbildat flera av världens bästa hudterapeuter och har som mål att fortsätta att utbilda studenter i världsklass!

CENTRALT LÄGE I TRE STÄDER

HUDTERAPEUT UTBILDNING STOCKHOLM
gilda skolan stockholm
HUDTERAPEUT UTBILDNING GÖTEBORG
gilda skolan göteborg
HUDTERAPEUT UTBILDNING MALMÖ
gilda skolan malmö

SÅ HÄR SÄGER VÅRA TIDIGARE STUDENTER

mia-lövberg

Mia Lövberg – Royal Beauty

”Redan innan jag tog examen hade jag flera jobb att välja på och jag började jobba redan dagen efter examen. Jag sökte några jobb och fick alla.”

josefin-runesson

Josefin Runesson – Verksamhetsansvarig, Advanced Skincare

”Året är intensivt men lärorikt och nivån på utbildningen är hög. Idag driver jag en egen hudklinik med inriktning på avancerad hudvård och laser.”

elin-fagerberg

Elin Fagerberg – Bloggare, poddare, författare mm

”Jag valde att utbilda mig här tack vare just det goda ryktet samt medlemskapet i SHR och CIDESCO.

FRÅGOR?

Under FAQ har vi samlat de vanligaste frågorna och svaren om vår utbildning.

KURSINNEHÅLL

Grundläggande huvård

 • Ansiktsbehandling
 • Makeup, färg, form och stil
 • Kroppsvård
 • Massage
 • Aromakemi 
 • Vaxning
 • Manikyr och pedikyr
 • Mikrobiologi och hygien
 • Etik

Fysikalisk terapi

 • Elektrisk epilering och diatermi
 • Elektroterapi för ansikte
 • Elektroterapi för kropp
 • Fysik med apparatkunskap

Kemi

 • Allmän kemi

 • Kosmetisk kemi

 • Aroma kemi

Avancerad hudvård

 • Avancerade hudvårdsbehandlingar
 • Microneedling
 • Kemisk peeling
 • Hudslipning
 • Ultraljud
 • Accurett/fryspenna

Teoretisk fördjupning i avancerad hudvård

 • Avancerad hudvård fördjupning
 • Laser/IPL

Övriga ämnen

 • Anatomi och Fysiologi
 • Dermatologi.
 • Kemi och receptur
 • Krämtillverkning
 • Kost och motion
 • Hjärt- och lungräddning med luftvägsstopp
 • Entreprenörskap
 • Kundpraktik

SÄKRA DIN PLATS PÅ GILDA SKOLANS HUD- OCH SPATERAPEUT UTBILDNING

Skicka in din intresseanmälan genom att fylla i formuläret nedan. Inom sex veckor får du besked om du blivit antagen.
En ansökan är inte bindande utan ses endast som en intresseanmälan tills du har tackat ja till utbildningen.

Tillfälligt fel med ``Bifoga ansökningshandlingar``
För närvarande går det inte att bifoga ansökningshandlingar direkt i formuläret. Vänligen maila ditt CV och foto till [email protected] tillsammans med ditt förnamn, efternamn samt vilken stad och termin du söker till.
1

Personuppgifter


Utbildningsperiod och stad

Jag vill starta min utbildning
Har du någon tidigare erfarenhet från kosmetik / SPA / hudvård?
Har du läst engelska B?
Har du läst svenska 2 (B)?
Vad har du för framtidsplaner?
Varifrån fick du information om Gilda Skolan?


Hälsodeklaration

Nu behöver vi endast några uppgifter från dig som rör vår Hälsodeklaration. Sen är vi i mål!

Kontraindikationer är olika typer av besvär som gör att hudterapeuten inte får genomföra en behandling på kunden. Som student på skolan är du själv ”kund” hos dina klasskamrater. För att inte riskera att ett tillstånd förvärras, smittspridning, obehag mm är det viktigt för din egen och för dina klasskamraters skull att du meddelar om du lider eller har lidit av något av nedanstående, är gravid, äter mediciner mm.

Markera de alternativ som stämmer in på dig
Röker du?

Vad händer efter att du skickat in din ansökan?

Inom sex veckor får du reda på om du blivit antagen till utbildningen och får då ett antagningsbesked till din mail. Om du blir antagen kommer vi be dig att betala in din första deposition eller anmälningsavgift för att säkra din plats.
Läs mer här

Samtycke
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right